Bezpieczeństwo podróży windą w okresie pandemii

   
   

Bezpieczeństwo podróży windą w okresie pandemi

Windy osobowe to urządzenia, w których zachowanie wysokiej czystości powietrza i powierzchni powinno być dla administratorów sprawą nadrzędną. Z uwagi na brak możliwości zachowania odpowiedniego dystansu społecznego i niejednokrotnie konieczność bezpośredniego kontaktu z urządzeniami sterowniczymi (przyciski) przez wiele osób sprawia, że ryzyko transmisji wirusów jest wysokie. Doskonałym rozwiązaniem w celu zapewnienia bezpieczeństwa pasażerów i kabiny jest zastosowanie metody dezynfekcji promieniami UV-C. Światło ultrafioletowe od wielu lat jest znane ze swoich silnych właściwości bakteriobójczych. Doskonale sprawdza się w zwalczaniu drobnoustrojów chorobotwórczych, wirusów grypy oraz bakterii odpornych na antybiotyki. Lampy wyposażone w promienniki UV-C wcześniej stosowane głównie do dezynfekcji powietrza i powierzchni w miejscach gdzie jest wymagana idealna czystość mikrobiologiczna (szpitale, gabinety stomatologiczne, laboratoria badawcze) w czasie pandemi koronawirusa SARS-CoV-2 zyskują coraz większą popularność również w zastosowaniach typowo komercyjnych (miejsca użyteczności publicznej, placówki handlu, gastronomi). Potwierdzona wieloma opracowaniami naukowymi skuteczność w zwalczaniu koronawirusa SARS-CoV-2, jak też wszelkiego rodzaju drobnoustrojów, wirusów grypy, SARS, MERS, bakterii, grzybów, czy roztoczy przyczynia się do ich popularności jak też sprawia, że płaszczyzny ich stosowania stają się coraz szersze. W wyniku analizy rynku i braku odpowiednio bezpiecznych do zastosowań w windach urządzeń komercyjnych, jak też dbania o najwyższe standardy bezpieczeństwa firma Lift Service S.A. stworzyła rodzinę urządzeń specjalnie dedykowanych do oczyszczania powietrza i powierzchni we wszystkich rodzajach wind osobowych. Działanie biobójcze promieniowania UV-C zachodzi w wyniku absorpcji energii fali elektromagnetycznej przez naświetlany obiekt.

 

Rys.1 Spektrum światła z wyszczególnieniem długości fali mających najlepsze działanie biobójcze stosowanych w promiennikach UV-C.

Prowadzi to do wzbudzenia atomów i jonizacji jego cząsteczek. W wyniku działania zaabsorbowanej energii zniszczeniu ulegają wiązania chemiczne w obrębie kwasów nukleinowych DNA i RNA. Promienie ultrafioletowe UV-C działaj zarówno na jądro komórkowe, jak i na ścianę komórkową. W efekcie rozbicia tych wiązań do pojedynczych aminokwasów, dochodzi do nieodwracalnego uszkodzenia białek i tym samym do inaktywacji wirusów, bakterii, grzybów i roztoczy. Należy zawsze mieć na uwadze, że każde urządzenia stosowane w windzie, a w szczególności urządzenia wykorzystujące  promieniowanie UV-C zawarte pomiędzy 200-280nm (które podczas bezpośredniej ekspozycji może być przyczyną poparzenia skóry i zapalenia spojówek) powinno być tak zaprojektowane aby było w 100% bezpieczne dla pasażerów, jak też spełniało wszystkie wytyczne nadzoru UDT(https://www.udt.gov.pl/images/Wytyczne_urzadzenia_sanityzacyjne.pdf).To co wyróżnia dedykowane do wind systemy SCS UV-C produkcji  Lift Service S.A. to bezpieczeństwo, cicha i niezauważalna praca, jak też wysoka skuteczność potwierdzona badaniami mikrobiologicznymi przez niezależne akredytowane laboratoria badawcze (rys.2).

Rys.2. Wychodowane kolonie bakterii z posiewu: a)pobranego przed działaniem systemu, b) pobranego po 60 min. działania systemu.

Rys.2. Wychodowane kolonie bakterii z posiewu: a)pobranego przed działaniem systemu, b) pobranego po 60 min. działania systemu.

Badania obejmowały zarówno skuteczność oczyszczania powietrza, jak też powierzchni ścian kabiny i przyrządów sterowniczych. Moc promiennika i przepływ powietrza zostały tak dobrane aby już po 60 min. działania systemu niszczyć 78% drobnoustrojów znajdujących się wewnątrz kabiny windy. Maksymalna zdolność dekontaminacji drobnoustrojów i wirusów w kabinie wynosi 99,9% dla powietrza i widocznych powierzchni wyposażenia.

W naszej ofercie posiadamy zarówno w pełni zautomatyzowane i zintegrowane ze sterowaniem dźwigu systemy dwufunkcyjne SCS UVC AB (rys.3)

a)     Praca sytemu z zamkniętą zasuwą (tryb A – oczyszczanie powietrza w kabinie).

b)     Praca sytemu z otwartą zasuwą (tryb B – oczyszczanie powietrza i powierzchni w kabinie).

 

Rys.3. Widok systemu SCS UVC AB zamontowanego w suficie podwieszanym ze zautomatyzowaną zasuwą ochronną.

jak też w pełni niezależne i niewymagające uzgodnienia z UDT oczyszczacze powietrza SCS UVC A (rys.4) których konstrukcja została tak zaprojektowana aby praca urządzenia przebiegała w sposób praktycznie niezauważalny dla pasażerów. Dwuwentylatorowy wydajny system generuje jedynie 18dB(A) podczas pełnej wydajności pracy co jest niespotykane w dostępnych rozwiązaniach rynkowych.

 

 

 

Rys.4. Stacja odkażania (oczyszczania) powietrza SCS UVC A dedykowana dla urządzeń dźwigowych i pomieszczeń gdzie wymagana jest cicha i niezauważalna praca systemu podczas obecności ludzi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Kamil Szydło

                                    Lubelska Wytwórnia Dźwigów Osobowych

                                                                                       Lift Service S.A.

Tel.: 81 528-95-00
Fax: 81 528-95-70
E-mail: info@lift.pl
LIFT SERVICE S.A.
ul. Plewińskiego 22, 20-270 Lublin

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach
Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013

Informacja o polityce przetwarzania danych osobowych

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij tutaj. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.